Jei planuojate turistini žygį, turite tam tinkamai pasiruošti, kad išvengtumėte nemalonių patirčių ar sužeidimų. Viena iš svarbiausių pasiruošimo žygiui dalių yra tinkamos aprangos ir batų pasirinkimas. Šiame straipsnyje aptarpsime pagrindinius klausimus, kaip išsirinkti tinkama apranga, kodėl žygio batai yra vieną iš svarbiausių aprangos dalis.

Kodėl kokybiška apranga ir žygio batai tokie svarbus?

Prieš kalbėdami apie aprangos ir žygio batų pasirinkimą, svarbu suprasti jų svarbą. Dažniausiai einant į turistini žygį nežinome su kokiomis oro sąlygomis teks susidurti, todėl labai svarbu kad jūsų apranga būtų kuo optimalesni. Be tinkamos aprangos ir batų jūs galite sušalti, sušlapti, jūs gali perpūsti vėjas, o be tinkamos avalynės galite jausti didesni kojų nuovargi, pėdu skausmą ar net susižaloti save. 

Galbūt kyla klausimas, kodėl žygio batai yra tokie svarbūs kalnų ir kitų žygių metu. Paprastai žygio batai yra vienas iš svarbiausių dalykų, kuriuos turėtumėte turėti, kad jūsų kelionė būtų saugi ir patogi.

Jei jūsų batai yra pernelyg kieti ar pernelyg minkšti, gali būti labai lengva susižeisti. Per daug sunkūs ar nepatogūs batai gali sukelti skausma pėdoms ar kojoms, o tai gali sugadinti visą kelionę. Be to, netinkami batai gali sukelti nuovargį, dėl kurio jums gali tekti sustoti dažniau, o tai gali prailginti kelionę.

Todėl, jei norite patirti malonumą iš kelionės ir mėgautis gamta, būtina pasirinkti tinkamus žygio batus. Geri batai apsaugo nuo traumų, gerai pritaikomi prie žygių sąlygų ir yra patogūs kojoms.


Kaip pasirinkti tinkamus žygio batus(hiking shoes)?

Bato dydis

Pirmas žingsnis, pasirinkus tinkamus žygio batus, yra pasirinkti tinkamą bato dydį. Jūsų žygio batai turėtų būti pakankamai patogūs, kad tilptų jūsų pėda be jokių stiprių suspaudimu ar aptempimų. Tačiau neturėtumėte rinktis per didelių batai, nes jie sukels klaidingą įspūdį, kad batas yra patogus, tačiau iš tikrųjų jie netinka ir sukels pėdų skausmą, ar pritrins pusles.

Avalynės pagaminimo medžiagą

Kitas svarbus aspektas yra bato pagaminimo medžiaga. Geri žygio batai yra pagaminti iš kokybiškos ir atsparios medžiagos, kuri leidžia batai išlaikyti savo formą ir būti patvariais. Keli pagrindiniai bato gamybos medžiagų tipai yra tekstilė, oda ir sintetika. Odos batai yra patikimiausi ir ilgaamžiausi, tačiau yra brangesni nei sintetiniai batai. Sintetiniai batai yra paprastai pigesni, tačiau jie nėra tokie patvarūs ir dažniausiai nesugeba suteikti pėdai reikiamo kvepavimo ir sustapdyti vandens patekimą į batų vidu. Būtinai įsiskaitykit į avalynės aprašyma prieš juos įsigijant, įsitikinte kad jie neperšlampami, pakankamai gerai ‘kvepuojantys’, ir žinoma kokybiški.

Pasirinkite tinkamą bato dizainą

Trečias žingsnis, kurį turite atlikti, norėdami pasirinkti tinkamus žygio batus, yra pasirinkti tinkamą bato dizainą. Žygio batai yra paprastai padalinti į kelis tipus, įskaitant žemus, vidutinio ir aukšti batus. Pasirinkti batai turėtų atitikti jūsų kelio ilgį ir oro sąlygas, kuriomis žygiuosite. Žemų batai daugiau tinka trumpiems ir lygiems takams, o aukšti batai gali būti reikalingi keliaujant kalnų terenu.

Rinkitės batus su tinkamu padu

Ketvirtas svarbus aspektas, kurio reikia atsižvelgti, renkantis žygio batus, yra padas ir jo charesteristika. Padas yra bato apačios dalis, kuri užtikrina, kad jūsų kojos laikytųsi tvirto pagrindo. Pado charesteristika ir sąvybės yra ne ką mažiau svarbus aspektas už kitus punktus, vis gi norite jaustis tvirtai ir patogiai, žygiuojant didelius atstumus, o jei padas nebus su padidinito sukibimo sąvybėmis tai gali būti problematišką.

Bato svoris

Atsižvelkite į bato svorį, nes jis taip pat gali turėti įtakos jūsų patogumui ir kojų nuovargiui. Geriau rinktis lengvus batus, kurie nepraranda savo kokybės ir funkcionalumo. Bet jei perkate žieminius batus, tai gali būti neišvengiama nes dažniausiai žieminiai žygių batai būna sunkesni ir aukštesniu profiliu.


Kokia apranga pasirinkti žygiui?

Be tinkamų žygio batų, svarbu pasirinkti tinkamą aprangą, kad būtų patogu ir saugu žygiuoti. Žinoma, jūsų pasirinkimas taip pat priklausys nuo oro sąlygų.

Jei planuojate žygiuoti šiltuoju metų laiku, geriau rinktis patogią ir laisvą aprangą, kad neprakaituotumėte per daug. Rekomenduojama pasirinkti medvilninę arba sintetinę drabužių medžiagą, kuri gerai absorbuoja drėgmę ir neprislėgs jūsų judesių.

Jei planuojate žygiuoti šaltuoju metų laiku, turėtumėte pasirinkti daugiasluoksnę aprangą, kad būtų galima reguliuoti kūno temperatūrą. Rekomenduojama pasirinkti termo drabužius, kurie išlaiko kūno šilumą, net jei drabužiai yra drėgni. Taip pat būtina pasirinkti vandeniui atsparius ir vėjo nepraleidžiančius drabužius.

Nepriklausomai nuo metų laiko, taip pat svarbų kad jūsų apranga turėtų vieną ar kitą ‘gero matomumo’ elementą. Taip pat galite nusipirkti papildomus atšvaistus, kuriuos be jokių problemų galite užsidėti ant rankų, kurpinės ir panašiai.O jei susiruošetė į ilgą žygį rekomenduojame įsigyti patogia su papildomis kišenėmis kuprine, kad galėtumėt susidėti visus reikalingiausius daiktus, o į kišenes įsidėti greitų užkandžių ir vandens kad kiekvieną kartą nereikėtų nusiiminėti kuprinės nuo pečių

Apribendrinimas

Patariame skirti daugiau laisvo laiko aprangos ir žygio batų ‘medžioklei’, nes tai ne tik gali jūsų žygius pamaloninti, bet ir palengvinti. O jei galite skirti šiam pomegiui daugiau lėšų rekomenduojame rinktis gerai žinomo gamintojo prekes, taip būsite ramūs kad apranga ir batai būs pagaminti iš aukščiausių kokybės medžiagų.